Ny forening vil tale om livet med cancer ved hjælp af kunst

KUNST: Kunst & Cancer hedder en ny forening, der har til mål at skabe dialog om livstruende sygdom mellem sygdomsramte, pårørende, sundhedssystemet og det omgivende samfund gennem musik, foredrag, debatter og udstillinger.

Hver tredje dansker rammes af kræft, inden de er fyldt 70 år. To ud af tre overlever i mere end fem år, så 351.000 danskere lever i dag med kræft som en kronisk diagnose. Det gør samtalen sværere, for hvordan taler vi på 10. år sammen om en sygdom, som er en del af vores liv? Tanker om en uvis fremtid, angst og uro buldrer løs og har brug for at blive luftet. Men hvordan møder vi som pårørende, sundhedspersonale, kollega og ven den syge i forløbet?

Sådan skriver foreningens formand, Flemming Madsen, i et PR-materiale om baggrunden for foreningens dannelse.

Ifølge Flemming Madsen berøres således op imod halvdelen af befolkningen som familie, kollega eller ven af cancer, men trods udbredelsen er det stadig er svært at tale åbent om at leve med en kronisk og livstruende sygdom, hvor døden er konstant nærværende som et muligt nært forestående scenarie:

”Vi har brug for et nyt sprog. For skal vi spørge til, hvordan det går med sygdommen, når vi mødes – eller bliver det for meget? Skal vi lade som ingenting – bliver det mon opfattet som mangel på interesse? En kronisk cancer er usynlig for omgivelserne, og når en vigtig del af personligheden skjules, så bliver vi selv usynlige. Vi bliver ensomme, fordi sygdommen og alle følelserne er svære at forstå for omgivelserne. Der er brug for synlighed og for sociale relationer, som anerkender og er i stand til at samtale om livssituationen,” siger Flemming Madsen, der mener, at ensomheden rammer både den sygdomsramte og dennes nærmeste. 

Og det er denne ensomhed og isolation, som foreningen ønsker at lindre ved at sætte cancer og anden kronisk livstruende sygdom på dagsordenen gennem koncerter, historiefortælling, udstilling og information:

”Musikken er et universelt sprog, der åbner dørene til vores følelser. Digtning og poesi giver mæle og ord til det, som er svært at sige. Den bildende kunst skaber associationer og får os til at tænke. Teatret, dramaet og fortællingen sætter livet på spidsen og skaber både perspektiv og nærhed. Derfor er kunst så godt et redskab, en isbryder, når det gælder om at få en dialog startet,” siger Flemming Madsen, der håber, at en styrket dialog således vil kunne inspirere til mere åbne og fordomsfrie samtaler om cancer og derved bedre livskvalitet for de sygdomsramte, deres pårørende, venner og behandlere. 

Kunst & Cancers første arrangement er blevet til i samarbejde med 3F i Odense. Det foregår tirsdag den 17. januar 2023 i Odense og vil ifølge foreningen være et levende laboratorium, der skal skaffe erfaringer for, hvordan Kunst & Cancer fremover skal arrangere sine debat-kunstaftener fordelt ud over hele land. Arrangementet vil have fokus på at vende tilbage til arbejdsmarkedet – sit gamle job – efter et behandlings- og sygdomsforløb, hvilket ifølge formanden for mange kræftpatienter kan være en blandet oplevelse, der først og fremmest er præget af glæden over at kunne komme tilbage, men som også byder på en række udfordringer: 

”Kan man regne med at blive forstået af sine gamle kolleger, der kan have svært ved helt at begribe, hvad man har været igennem, og hvordan har man det nu med senfølger som træthed og nervesmerte m.m. og tilmed psykiske udfordringer efter at have følt sig truet på livet? spørger tilrettelæggerne af arrangementet, som også lover musik fra det mand store orkester, M/S ProjektOrkesteret, der blandt sine medlemmer også har nogle af initiativtagerne til foreningen Kunst & Cancer.

Kunst & Cancer’s første arrangement finder 17. januar på Mødecenter Odense, Buchwaldsgade 48, fra kl. 17-19

Programmet for aftenen kan ses på foreningens Facebookside: facebook.com/kunstcancer

Tilmelding kan ske her: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

  • Oprettet den .